A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Egy fővárosban dolgozó borász

Rainer Christtel beszélgettünk 1. rész

2012-05-18 | Tóth Adrienn


Egy fővárosban dolgozó borász

Amikor először hallottam a Gemischter Satzról, az Egri Csillagok jutott eszembe. Persze a koncepció több szempontból is különbözik, mégis párhuzam vonható a két borvidéki fehér házasítás között. A Gemischter Satz a Bécsi borvidék hagyományos bora, amely sokáig nem bírt komolyabb hírnévvel, az utóbbi évtizedben azonban a helyi borászok sokat tesznek azért, hogy fordítsanak ezen az állásponton. Ezen dolgozik többek között Rainer Christ is, akivel - mielőtt erre e helyi borra tértünk volna - előbb magáról a borvidékről és saját pincészetéről beszélgettünk.


Mekkora múltra tekint vissza a Weingut Christ?

Családunk már négyszáz éve mezőgazdasággal foglalkozik. Ez persze sokáig nálunk is többféle tevékenységi kör ötvözését jelentette. A ’70-es évek végén, ’80-as évek elején döntött úgy az édesapám, hogy borra specializálja magát. Az ő nyomdokán indulva épül fel a mai pincészet a Bécsi borvidéken.

Bécs közelsége miatt kedvelt turistacélpont, mégis kevesen asszociálunk rá borvidékként. Alapvetően mi határozza meg a karakterét?

Bécs a maga 612 hektárjával méretében eltörpül a másik három osztrák borvidék mellett, különlegességét azonban az adja, hogy ez az egyetlen olyan borvidék a világon, amely egy főváros határain belül húzódik.

A mi szőlőink a Bisamberg területén találhatóak, amely a Duna bal partján fekszik, és az Alpok első lépcsőjének tekinthető. A jobb oldalon található Nussberggel együtt a teljes bécsi bortermelés 85%-át ez a két termőtáj adja.

Miben különbözik ez a két terület?

Bisamberg talaját egy különleges homokkő határozza meg, amelynek nagy a mészkőtartalma, emellett palás és kavicsos. A szemben lévő Nussberg viszont szinte kizárólag mészkőből áll, és földtanilag nem tartozik az Alpok vonulatához.

Klíma szempontjából a két termőtáj közelsége folytán nagyjából megegyezik. Bár Nussberg éghajlata a nyugat felől érkező esők miatt csapadékosabb, az esőfelhőket ugyanis a Duna jobbra tereli. Bisamberg hozzá képest szárazabb, így logikus, hogy errefelé több a kék szőlő. A vörösboroknak azonban itt is visszafogott a jelentősége, mindkét oldal elsősorban fehérborairól ismert, a borvidék 75-80%-át ez a bortípus adja.

Mely szőlőfajták a leggyakoribbak arrafelé?

A zöld veltelini jól illik a területünkhöz. Ha megvizsgáljuk a tőlünk 10-12 kilométernyi távolságra eső ültetvényeket, az átlagosnál magasabb e fajta aránya. Persze a rajnai rizling is elterjedt, hála a jellemzően enyhe, őszi időnek, amely lehetővé teszi a beérését. Ezeken kívül foglalkozunk még tramini, pinot blanc, sauvignon blanc és chardonnay szőlőfajtákkal.

Egy fővárosban dolgozó borász

A kékszőlő-fajtákat tekintve a helyiek közül a zweigelttel dolgozunk, ezt cabernet sauvignon, merlot és syrah egészíti ki.

Mi a cél a borkészítésnél?

Prémium fehérborainkat teljes érésben szüreteljük, ügyelünk azonban arra, hogy megőrizzék frissességüket, ropogósságukat. Ebben sokat segít az éjjeli és a nappali középhőmérséklet közötti jelentős különbség, amely megőrzi boraink savtartalmát. Magas kategóriájú fajtaboraink jellemzően mind dűlőszelektált tételek, fontosnak tartjuk általuk mind a terroir, mind a szőlőfajták egyedi karakterének kifejezését.

Boraink készítésekor a természet iránt tiszteletünket kívánjuk kifejezni. Ennek érdekében különösen kíméletesen bánunk a leszüretelt alapanyaggal, a kézi szüretet alapos válogatás követi, a további munkafolyamatokra pedig a lehető legkisebb beavatkozás a jellemző. Derítést, steril szűrést egyáltalán nem alkalmazunk annak érdekében, hogy a szőlő eredeti karakterét, vitalitását megőrizzük a borban. A pincészetet úgy alakítottuk ki, hogy abban kizárólag a gravitáció ereje mozgassa a készülő bort, a szivattyú használatát kerüljük.

Cikkünk folytatásában a Gemischter Satzról tudhatsz meg többet.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!