Eleganciára, frissességre törekszünk
Leo Alzingert kérdeztük 1. rész
2014-06-28 | Tóth AdriennA tavaszi DS!Austria keretében Leo Alzinger is mesterkurzust tartott, ahol egy Grüner Veltliner Smaragd vertikális sort mutatott be. A Drop Shop által szervezett előadás után ültünk le beszélgetni a wachaui borásszal, akit a Weingut Alzingeren túl a borvidék éghajlati és talajadottságairól kérdeztünk, és azok hatásairól a helyi borok stílusára.
A harmadik borászgenerációhoz tartozom a családban, korábban a felmenőim kádárüzemet működtettek. A nagyszüleim kezdtek szőlőműveléssel foglalkozni, de ők még eladták a termést a helyi szövetkezetnek. A ’70-es években azután a szüleim vágtak bele a borkészítésbe; ők akkor 2,5 hektár termését dolgozták fel. Ma már 11 hektárnyi szőlőt művelünk és alakítunk borrá. A különbség elsőre nagynak tűnhet, de ez a változás nagyon lassan ment végbe.
A birtok Wachauban található. Mi az, amit mindenképpen tudni érdemes erről a borvidékről?
Ausztrián belül ez az egyik legkisebb borvidék: mindössze 12 000 hektár méretű. A nagyság kapcsán azzal is tisztában kell lenni, hogy ez nemcsak Wachaura igaz, hanem azon belül az egyes birtokokra is, az átlagos méret 1 hektár alatt húzódik. Ez azt jelenti, hogy szinte mindegyik helybeli család művel szőlőt, amelynek a termését azonban általában még szőlő formájában értékesítik. Azok, akik maguk dolgozzák fel, és piacra is lépnek vele, jellemzően öt hektár körüli ültetvényszerkezettel bírnak.
Milyen klimatikus és talajtani adottságok határozzák meg leginkább az itt készülő borok stílusát?
Wachau pont két időjárási zóna találkozásánál húzódik. Keleten a melegebb, pannon klíma a meghatározó, míg nyugaton a hidegebb, kontinentális hatások érvényesülnek jobban. A kettő együttes befolyása szeles időjárást eredményez nagy hőmérséklet-különbségekkel megtoldva, amely a borainkat elegánssá, fineszessé teszi.
A termőtalaj errefelé kifejezetten vékony, mindössze 30-40 centiméteres. Ez alatt sziklás altalaj húzódik, amelybe közvetlenül belemennek a gyökerek, és ennek is szerepe van boraink egyedi stílusának kialakításában.
Milyen szőlőfajtával dolgoztok a pincében?
Zöld veltelinit és rajnai rizlinget művelünk, amelyet nagyjából fele-fele arányban két, kizárólag Wachaura jellemző minőségi kategóriában hozunk forgalomba: federspielként és smaragdként. Az ezek alatt található steinfeder csoporttal mi nem is foglalkozunk.
Boraink karakterét leginkább az elegáns, friss, minerális jelzőkkel illetném. Ebben többek között annak is szerepe van, hogy igyekszünk alacsonyan tartani az alkoholtartalmukat. Olyan borokat igyekszünk készíteni, amelyekből szívesen iszol egy második pohárral is.
Minek köszönhető, hogy meg tudjátok valósítani ezt a stílust?
A korábban említett egészen vékony termőtalaj, úgy gondolom, kulcsfontosságú tényező, ezen túl azonban jelentősége van a szüreti időpontnak is; ez a munka nálunk nem mehet végbe túl későn. Már a szőlőmunkák folyamán törekszünk arra, hogy ne induljon be botritizálódás még az érett termésen sem, ha ez mégis megtörténne, a fürtök szedésekor ügyelünk arra, hogy kiválogassuk a botritizálódott szemeket.
Miért fontos ez?
Nekünk nem az az elsődleges célunk, hogy olyan borokat készítsünk, amelyek fiatalon impresszívek, hanem olyanokat, amelyek akár tizenöt évig is szép formájukat mutatják. Sajnos az a tapasztalatunk, hogy ha a botritisz széppé is teszi a fehérborainkat az első évben, két-három év után az ilyen borok gyorsan elkezdenek öregedni.
Interjúnkat hétfőn ITT folytatjuk.
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
A Top 100 legjobb bor közé már csak aranyérmesek kerültek
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!