Szepsy István megtalálta az X-faktort
1. rész
2017-02-10 | Bánlaki D. StellaTokaj borait az ásványosság különbözteti meg – nem a sav a titok nyitja, hanem a dűlőnként változó talajösszetétel. Ezen felül pedig a limitáltság a kulcsszó és a beazonosíthatóság. Mádon beszélgettünk.
"Mi senki után nem megyünk, mi senkit sem akarunk meggyőzni" – Szepsy István sem az újságírókat, sem a kereskedőket, sem az éttermeket nem keresi, különösen mostanában nem. "Már nyilatkoztunk mindenfélét tavaly, most egy ideig csak a kemény munkára koncentráltunk." De aki mádi otthonában keresi fel a borászt, azt mindig szívesen fogadja. A Vinoport-Borászportál-Winelovers csapatára egy egész napot szánt.
Januári látogatásunkkor éppen címkézték a borokat a családi ház feldolgozónak kialakított pincében – kézzel. Egy nagyobb (ember nagyságú) csomag már útra készen állt a helyiség sarkában, a megadott cím Ruszt volt. Rákérdeztem.
A nagyon nagy márkák mögött óriási tőkék vannak. Ha ezt vesszük figyelembe, akkor nincs esélyünk. Ha azt vesszük figyelembe, hogy mekkora a termőhelyi potenciál Hegyalján, akkor viszont bármit elérhetünk."
A Szepsy Pincénél a termelt bormennyiség a jövőben akár a duplájára is növekedhet. Viszont a Szepsy márkanevet továbbra is csak a lehető legmagasabb minőségű tételek kaphatják majd meg, tehát létrejöhetnek különböző almárkák. Az épülő koncepció része az újragondolt árpolitika, amelyet jövőre fognak bejelenteni, az egész folyamat kibontásához viszont még legalább három-négy év kell, mondja a borász.
Szepsy3
A karaktereket mutatják meg
A családnak jelenleg 25 különböző dűlőben van területe, ebből a borász szerint hat lehet "grand cru", vagyis az általa megálmodott, saját dűlőbesorolási rendszer szerint kiemelkedő terület. Ezek közül pedig csakis egyetlenegy lehet majd a csúcsok csúcsa, jó eséllyel a Szent Tamás. "Tokaj borait az ásványosság különbözteti meg – nem a sav a titok nyitja, hanem a dűlőnként változó talajösszetétel." Vagyis arra jött rá, hogy minél összetettebb, változatosabb a talaj egységnyi területen, annál egyedibb lesz a bora. "Az elsőosztályú dűlők talajai általában rétegezettebbek, ez valami olyan plussz kellemet ad, ami számít. Nehéz ezt értelmezni, de számít..." Ez az X-faktor, mondja később. "A limitáltság a kulcsszó és a beazonosíthatóság" – ez alapján lehet magasan árazni.
A 66 éves Szepsy már nem szalad úgy, mint régen, de sok komoly dolgot véghez akar még vinni. "Minden úgy néz ki, mint egy dzsungel, nincs szőlőkultúra Tokaj-Hegyalján. Lassan elfogynak a lehetőségek, és a Tokaji-hegyet birtokba kellene venni." Aztán ott van még a fent említett mennyiségi növekedésen, márkaépítésen, és pozicionáláson túl piacteremtés is. Nem csak a saját boroknak, hanem en bloc a tokajinak.
Fotó: Móricz-Sabján Simon / A 100 legjobb bor magazin
A Szepsy borok elsősorban csúcséttermekbe kerülnek. Megtalálhatók például a Michelin-csillagos budapesti helyeken, amelyek vendégköre 80-90%-ban külföldiekből áll. De Szepsy borokat rendelhetünk külföldi csúcséttermekben is, például a Fat Duckban, hogy csak az egyik legismertebbet említsem. Franciaországban, néhány észak-európai országban, valamint Hong Kongban és Tajvanon is ott vannak. Ezeken a helyeken jellemzően a 3-4 ezer forintos palackokból 20-25 ezer forintos palackok válnak a borlapokon. "Mi értéken alul adjuk a borokat."
Kézfeltartás ötmilliónál
Kiállításokra, expókra, kóstolókra nem járnak, számos étterem személyesen, egyenes úton rendel Mádról. Ami bor készül, az így is elfogy. A Nagy Tokaji Borárverésen viszont eddig négyből háromszor részt vettek. Kétszer Szepsy bor érte el a legmagasabb leütési árat, Szepsy István mégsem tartja sikeresnek az árveréseket.
Két évvel ezelőtt a 2013-as Nyúlászó „58” furmint különösen heves csatát váltott ki a teremben két licitáló között, hogy végül az 1,2 millió forintos kikiáltási árhoz képest jóval magasabban, 8 millió forintnál üssék le. Egy gönci hordónyi (136 liter) tételről van szó, vagyis a záró palackár ennél a bornál így (áfával és jutalékkal együtt számolva) közel 44.000 forint. A tétel boldog tulajdonosa egy magyar vállalkozó lett.
2015-ben pedig a Szepsy Úrágya 91 Tokaji Furmint 2014 kelt el az 1,6 millió forintos kikiáltási ár helyett 5 millió forintért, hasonló mennyiségben.
"Egy hordónyi bor – túl kis mennyiség ez egy kereskedőnek, az ár viszont sok" – mondja a borász. Szepsyt tehát az zavarja, hogy még egy sikeresen eladott árverési tétel is egyetlen tulajdonosnál köt ki, ez pedig akadálya lehet annak, hogy a bor, és ezen keresztül a pincészet illetve a borvidék híre számos fogyasztóhoz, akár különböző fogyasztói körökhöz jusson el. Véleménye szerint árverezni inkább idős, különleges tételeket lehet, ritkaságokat. Ezért is gondolkodott el azon, hogy 2017-ben is részt vegyen a Tokaji Borlovagrend programján. Végül a részvétel mellett döntött.
Mit adhat el az áprilisi árverésen? 2015-ből nyolc különböző dűlőszelektált furmint készült, többségükből néhány száz palack. Most már az is sejthető, hogyan zár a 2016-os évjárat. Cikkünk második részéből ez is kiderül.
Addig is olvassa el legutóbbi Szepsy-cikkeinket:
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
Lérins szigetek: a szerzetesek bora Cannes partjai mellett
A Top 100 legjobb bor közé már csak aranyérmesek kerültek
"A bor jó, 100% szőlőből készül, van benne szenvedély, művészet, és ott van benne az őseink története"
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!