A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

10 étel, ami mindenkinek egyből eszébe jut

De vajon milyen bor illik hozzá?

2008-04-26 | Gincsai Tamás


Régóta olvashatunk arról, hogy az egyes ételekhez milyen borokat lehet a legjobban párosítani. Komoly szakemberek tanácsára a klasszikus ételek mind megtalálták a borok között a hozzájuk illőt. De mi a helyzet azokkal az ételekkel, amelyek annyira szokványossá váltak, hogy szinte minden nap fogyasztjuk őket? Abból az alapeszméből kiindulva, hogy minden ételhez létezik vele összhangban lévő bor, tettem egy próbát arra, vajon hogyan nézhet ez ki a modern ételeinkkel kapcsolatban.


1. Pizza

Talán az egyik legkedveltebb étel az egész világon. Leszámítva az extrémebb ízű fajtákat (pl.: pepperoni paprika), a paradicsomos, sajtos, mediterrán fűszeres ízvilághoz egy szép rosé áll a legközelebb. Választhatunk nyugodtan a gyümölcsösebb fajtákból, mert a rózsaszínbe ágyazott eper- és málna aromák szépen harmonizálnak az oregánós, paradicsomos alapú, sonka-, sajt-, és a többi, fantáziára bízott feltétekkel.

2. Gyros

Az előbb említett ételhez hasonlóan nagy hírnévre tett szert. Nem feltétlenül a savanyú káposztával teletömött fajtákra gondolok, hanem az igazi pitába töltött marhahúsos, friss zöldséges, fokhagymás, tejszínes szószos változatokra. Itt is kihagyható a túl pikáns csípős szósz. Az ízes öntet és a marhahús hallható módon egy szép gyümölcsös, de mégis testesebb vörösborért kiállt. Nos, a merlot az a fajta bor, aki meghallja ezt a kérést, és erdei gyümölcs aromáival teljesíti ki a fokhagymás marhahús minden zamatát.

3. Kínai ételek

Ha csak a Föld népességének megoszlását tekintjük, már akkor is jelentős a kínai ételek fogyasztása. Igaz, nálunk is szinte csak a lebutított változatok kaphatók, azért ezekhez is hangolhatók szép nedű-szimfóniák. A csípős szószoktól itt is eltekinthetünk. Viszont a pirított tésztákhoz, blansírozott zöldségekhez és csirke húshoz teljes biztonsággal fogyaszthatunk illatos fehérborokat, pl.: tramini, irsai olivér, cserszegi fűszeres. Nyugodtan választhatunk savhangsúlyosabb változatokat. A marhahúsos ételfajtáknak egy kerek Portugieser lehet méltó társa.

4. Paradicsomos típusú olasz tészták

A két legelterjedtebb változat a bolognai és a milánói fajta. Oregánó és bazsalikom adja az alapfűszerezést a paradicsomos szósznak, amit a zeller és sárgarépa íze egészít ki. Mindkettőben elfér készítéskor 1-2 dl a hozzájuk illő borból. Ismét a gyümölcsösebb vörösöké a főszerep, közülük is a portugieser, merlot és pinot noir fajták vannak előnyben.

5. Tejszínes típusú olasz tészták

Itt csak annyit kell mondanom, hogy carbonara szósz. A többi változatnak is a tejszín az alapja, valamint a mediterrán fűszerek. A tejszínes csirkehús minden zamatával. Ennél a tésztaváltozatnál inkább a tüzesebb fehéreket tudnám javasolni. A balatoni olaszrizlingek és a fajtajelleges chardonnay-k itt tudnak ám nagyot alakítani. De nem nevezném felelőtlenségnek azt, ha valaki egy fűszeresebb rosé-val szeretne kísérletet tenni.

6. Zöldségsaláták

A tavaszi és nyári zöldségek minden zamata és illata, megbolondítva tejszínes, vagy akár borecet alapú öntettel. Akár csirke, vagy pulykahússal gazdagítva. Általában a szín kavalkád se egy utolsó dolog, amit ez az étel tud nyújtani. Mindenképpen egy növényi ízjegyekben gazdag, jó savgerincű fehérbort javasolnék a könnyű étekhez. A legjobb fajta erre a sauvignon blanc, ami tuti befutó, de még az igazi mandulás aromájú olaszrizling is dobogós helyen van.

7. Tejtermékekben gazdag modern tészták

Ez talán a legmegfelelőbb kifejezés erre a csoportra. Mondhattam volna azt is, mindaz, ami a hűtőben van plusz tészta. A Legtutibb tíz perces ételek. Saját hűtőmből kiindulva, tejtermékek mindig vannak otthon. Én általában a tésztát túróval, tejföllel és füstölt sajttal fogyasztom szívesen, amit még kis kakukkfűvel szoktam megbolondítani. Mindenkinek a fantáziájára bízom a többi változatot. Léteznek továbbfejlesztett túrós csuszák, sonkával, gombával gazdagított fajták. Ehhez az ételtípushoz a könnyű illatos fehérektől kezdve a gyümölcsösebb sillerekig gazdag a borválaszték. Az általam készített fajtához egy szép gyümölcsös rosé passzol a legjobban.

8. Rakott krumpli felturbózva

Gondolom, mindenki ismeri a hagyományos receptet, amelynek krumpli, kolbász, tojás és tejföl az alapja. Itt is egy kis fantázia kérdése csak, és máris a tejfölös öntetet kicsit hígítva használhatunk mediterrán fűszereket. Ebben az esetben azonban a kolbászt érdemes bacon szalonnára, vagy sonkára cserélni. Tehetünk bele még ananászt is, hogy még különlegesebb legyen az ízvilág. Borban - ami minden változathoz illik - szerintem portugieser, vagy merlot a megfelelő választás.

9. Csirkepaprikás kicsit másképp

A nagymamák ősi receptje alapján készülő nemzeti magyar étel. Talán nem jár érte megrovás, ha kicsit továbbfejlesztjük. Éppen csak annyival, hogy kiegészítjük gombával és egy tejszínes mártással. Hozzá köretnek nokedlit javaslok, amit igazán egyszerű elkészíteni. Ha mégis maradnánk az eredeti receptnél, akkor a töményebb paprikás ízek elbírnak egy könnyebb vörösbort, pl.: merlot, pinot noir. A tejszínes változatnál nyugodtan próbálkozhatunk roséval vagy sillerrel, vagy esetleg egy testesebb chardonnay-val.

10. Modern halételek

Ennél az ételcsoportnál a gyorsfagyasztott halrudacskáktól kezdve a tejfölös, zöldpaprikás, paradicsomos, bacon szalonnás harcsaszeletekig elég nagy a választék. Talán megfelelőbb, ha ételtípusokhoz választunk bort. A gyorsfagyasztott vagy egyszerűbb fűszerezésű halételekkel jól harmonizálnak az olaszrizlingek és a charnonnay-k. Ha kicsit gazdagabb a feltét, mint az említett harcsaszeleteknél, akkor mindenképpen a tüzes fehéreket részesítsük előnyben! A legjobb választások közé tartoznak a Tokaji és a Somlói borvidék szép asszonyai, a száraz és vulkanikus furmintok és hárslevelűek, melyek egyenjogú partnerei lehetnek ezeknek az ízekben gazdag halas ételeknek. 

Ezen a pár hétköznapi példán keresztül azt szerettem volna bemutatni, hogy egy jól harmonizáló étel és bor párosítás kipróbálásához nem kell feltétlenül étterembe menni, vagy ünnepi alkalmakkor különleges ételekhez párosítani nagy borokat. Megvan a mindennapjainknak is a varázsa, és nagyon is színes lehet egy napunk, ha a kedvünkhöz illő ételekkel és ezekhez illő borokkal kényeztetjük testünket és lelkünket.

Ha érdekelnek további írásaink a témában, jelentkezz téma hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!