A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Adjuk meg a szervezetnek, ami a szervezeté…

…A bornak pedig ami a boré!

2008-01-27 | Ecsédi Nándor


Amennyiben a borban nem látsz egyebet, mint a szervezetbe bevihető alkoholforrást, úgy nyugodt szívvel igyad a reggeli kakaós bögréből, literes söröskorsóból, az üvegből szívószállal, esetleg egyenesen a kannából. Bár a borászok rendre kihagyják a házasításnál, te bátran elegyítsed kólával, szörppel, hogy „ne legyen olyan savanyú” és nyomass bele legalább egy fél deci kevertet vagy kommersz cserkót, „csak, hogy jobban üssön”!


Ha viszont érdekelne, hogy a borász mivel vesződött egy teljes éven keresztül a szőlőben és a pincében, ha megtisztelnéd a bort – s általa a készítőjét – a figyelmeddel, akkor Isten hozott a klubban: te bizony bort kóstolsz!

Ha pedig elfogadsz néhány tanácsot, s ezáltal kizársz néhány szentségtörésnek számító dolgot, akkor már csak a receptoraidon múlik a borok felfedezésének öröme.

Vegyük sorra, mi kavarhat be egy bor reális tulajdonságainak megítélésénél, vagyis mi számít tabunak a kóstolásnál!

Betelt a pohár
A pohár legjobb, ha talpas, zárt, tulipán alakú és legalább borospohárra emlékeztető, de a lényeg, hogy maradjon másodhegedűs a bor mögött, hagyja azt érvényesülni. Legyen átlátszó, ne legyen színezett, díszített, vagy metszett. Lehessen jól körbeforgatni benne a bort. És még egy fontos dolog: a mosószer legyen jól kiöblítve belőle! Rendkívül érdekes tud lenni, amikor minden bornak átható citrusillata van az „új, most még erősebb citromos pávörgéltől”.

Orrgyilkosok
Parfüm, dohányfüst, szabadtéri sütögetés és minden erőteljes illat, ami lehetetlenné teszi legfáradékonyabb érzékszervünk munkáját.

Nyelvzsibbasztók
Nem véletlen, hogy kóstolás előtt és közben valamilyen semleges pékárut csócsálunk legszívesebben. A domináns ízek csúnyán átverhetik az ízlelőbimbóinkat.

Például egy ecetes uborka elrágcsálása után a túlpréselt, éretlen szőlőből készült bor is bájosnak tűnhet.
Cukorkák, csokik jelentősen csökkentik akár egy 6 puttonyos aszú édességérzetét is.
Feketekávé után a túlzottan magas tanninú, fiatal borok simábbnak, öregebbnek tűnnek.
Füstölt hentesáru fogyasztása vagy dohányzás után az erősen kiégetett barrique hordóban tartott borok is „megszelídülnek”.
Csípős, mentolos, hagymás, magas alkoholtartalmú dolgok után meg szinte lehetetlenné válik az érzékelés. A nyelvünk jó időre kikészül.

Még 1 tipp a végére

Ha többen összegyűltök bort kóstolni, és van köztetek olyan bátor, vállalkozó szellemű hős, aki a fenti tortúrát végigcsinálja, akkor érdemes kipróbálni és a kóstolási eredményeket összevetni az övével. Tanulságos lesz!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!