Szőlőszembe zárt ízek 2.
Ételek szőlőből és levéből
2008-12-10 | Vizi CsengeMiért érdemes szőlőt fogyasztani? Többek között erről szólt e cikk előző része. Ha ráadásul még szeretjük is ezt a gyümölcsöt (és nem csak a nedűjét fogyasztjuk előszeretettel), akkor miért is ne szánnánk egy kis időt és energiát egy-egy leves vagy főétel, netalán desszert elkészítésére? Már szóltak sorok szőlős saláta és leves receptekről, így most folytassuk ebédünket egy-egy főétellel és desszerttel!
Az előző részhez kattintson IDE!
Főételek:
1. Mustos karaj:
Az egyszerűen elkészíthető ételek sorát gyarapítva, íme egy főétel, amihez ha beszereztük a húst (ez persze lehet bármilyen másfajta, tökéletes a csirkemell is) és van már szőlőnk is, akkor kapjuk elő a fagyasztóból a mustunkat, 2 dl-t engedjünk fel belőle, még egy-két hozzávaló, sütés és mehet is az egész az ünnepi asztalra.
Attól függően, mennyien várhatók az ebédre vagy vacsorára, többszörözzük, vagy osszuk a hússzeleteket és hozzávalókat:
6-8 szelet karaj (vagy csirkemell, pulykamell)
2 dl must
2 fürt szőlő
Fűszerek: só, bors, fokhagyma, koriander, szerecsendió
Fűszerezzük be a hússzeleteket, és szórjunk rájuk szerecsendiót. Süssük elő, majd öntsük rá a mustunkat, pároljuk egy ideig lassú tűzön. Ha már majdnem kész, akkor adjuk hozzá a szőlőszemeket, és még egy kis párolással hagyjuk, hogy jól összeérjenek az ízek!
2. Szőlős pulykacomb:
Egy kicsit több időt és energiát és sok éhes szájat igénylő recept következik, ami ellenben nagyon mutatós és kellemes csemegézést jelenthet az egész családnak. Sőt! Be is segíthetnek a krumpli vagy a hagyma pucolásába. Először készítsük elő ételünk alkotórészeit:
6 pulykacomb
1 fürt szőlő
1 kg krumpli
1 maréknyi dióbél
1 púpos evőkanál mustár
1 pohár száraz rosé bor
2 fej lilahagyma
1 fej fokhagyma
néhány ág friss kakukkfű
só és bors
Tegyünk az olajjal vagy vajjal kikent tepsibe diót, szőlőt, gerezdekre vágott fokhagymát. Keverjük össze a bort a mustárral és öntsük a tepsink tartalmára. Sózzuk, borsozzuk, és tegyük rá a kakukkfüvet is, majd a combokat (ezeket kenjük be zsiradékkal). Az egészet fedjük le alufóliával és hagyjuk 50-60 percig sülni. Ha megpuhult, vegyük le a fóliát, és pirítsuk meg a combokat. Pikánsabbá tehetjük a pulykahúst, ha besózzuk, két-három órát állni hagyjuk, majd enyhén sós, fokhagymás tejbe helyezzük úgy, hogy ellepje. Fóliával letakarjuk, és pár órára vagy akár egy egész éjszakára a hűtőbe tesszük.
Végül következzenek az édesszájúak kedvencei, a desszertek!
1. Szőlős rétes:
A klasszikus rétesek szőlős kiadása. Kiadós. Mindenképp kell hozzá 40 dkg szőlő és 1 csomag réteslap. Erre aztán már építkezhetünk, vagyis ne felejtsünk el kikészíteni 10 dkg vajat, 4 evőkanál tejfölt, ugyanennyi darált diót és zsemlemorzsát, az édesség fokozására pedig 6 evőkanál cukorral (vagy mézzel) toldjuk meg a süteményünket. Azonban mielőtt belekezdenénk a munkálatokba, melegítsük elő a sütőt.
Ezután olvasszuk meg a vajat, keverjük össze a tejföllel. Ebből csepegtessünk egy keveset az előre kikészített 2-3 réteslapunkra, majd szórjunk rá 2 evőkanál zsemlemorzsát. Itt az ideje a szőlőszemeket is rátenni a réteslapra, de vigyázzunk! Hagyjunk ki helyet a szélén, hogy fel tudjuk majd tekerni. Mehet rá a dió, a cukor fele és egy csipetnyi fahéj. Tekerjük fel a rétesünket, a tetejére kenjünk az olvasztott vajas tejfölből. Mehet a sütőbe, ahol szép pirospozsgásra kell sütnünk.
2. Szőlős muffin:
A muffin hatalmas sláger! Egyenesen Amerikát varázsolhatjuk konyhánkba ezzel a süteménnyel. Nagyon kedvelt csemege, hiszen szinte bármit elbír: lehet sós vagy édes a tésztája, adhatunk hozzá sajtot, gyümölcsöket, zöldségeket, csokoládét… Soroljam még?
Jelenlegi témánknál maradva, alapunk legyen most a szőlő. Ebből elég lesz egy fürt, aminek szemeit kettévágjuk. Összekeverjük a lisztet a szódabikarbónával és a sütőporral, majd ehhez öntjük egy másik tálban kikevert tojás, cukor, olaj, joghurt és szőlőlé egyvelegünket. Összedolgozzuk a kettőt, és hozzáadjuk a szőlőt is. Muffinsütőbe öntjük és az előmelegített sütőben 25-30 percig sütjük.
A muffin sütésnél figyeljünk arra, hogy csak a formák alját kenjük ki zsiradékkal, ha ugyanis az oldalát is bevonjuk vele, kevésbé kelnek meg a süteményeink. És hogy az arányokat is tudjuk:
1 fürt szőlő
1 bögre joghurt
1,75 dl szőlőlé
2,5 dl cukor
5 dl liszt
2 dl olaj
1 tojás
2 teáskanál szódabikarbóna
2 teáskanál sütőpor
Zárásként mit is mondhatnánk, mint hogy nincs is jobb érzés annál, mint ha meglepünk valakit egy finom étellel, főleg amikor közeleg a karácsony és sokan szeretetre éhesen várják, hogy valaki észrevegye őket. Ne féljünk az időnkből sütésre vagy főzésre szánni, többszörösen is vissza fog térülni, ha látjuk az elégedett, jóllakott arcokat. Egy szépen feldíszített asztalon bármelyik étel elvarázsolja majd a vendégeket, és senkinek sem lesz kétsége afelől, hogy egy valódi diplomás házitündér serénykedett sok-sok órán át a konyhában!
Jó étvágyat!
Ha érdekelnek további írásaink a témában, jelentkezz Téma hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
Mi történik ősszel egy biodinamikus szőlőben?
Magyar fotós, a Borkollégium oktatója nyerte az OIV Centenáriumi fotópályázatát
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!