A pincészet borbemutatása
A fűszeres tramini vastag héjú szőlőbogyót nevel, amely lehetővé teszi a hosszú tőkéntartást, s ezáltal túlérett aromajegyek kialakulását is a termés károsodása nélkül. A borász első számú feladata így ezen karakterek borba történő átörökítését jelenti. 2007-ben a tramini-szüretre október 7-én került sor. Erre az időre a bogyók a zsengülés halvány rózsaszínéből bronzbarnára nemesedtek, amellyel alkalom nyílt a fajtajegyek héjból mustba való áztatására. Az ilyen ”biológiai” érésben szedett szőlő mustját magasabb cukortartalom és alacsonyabb savszint jellemzi. A szőlőhéj feltárását, a must tisztítását és erjesztését precíz, gondos technológiával végeztük. Ez lehet a záloga a fűszeres traminire oly jellemző, virágos karakterek kialakulásának – elsősorban tearózsára, bodzavirágra, licsire emlékeztető áradó illatvilág. A túlérett szőlőből származó, 13% feletti magas alkoholtartalom és a fajtára jellemző alacsony savtartalom együttesen eredményez kellemes, behízelgő, édességre emlékeztető harmóniát kóstoláskor. Páratlan aromakészlete miatt mindenekelőtt az illatos fajták kedvelőinek ajánljuk. Társulhat fűszeres, akár távol-keleti ízvilágú ételek mellé, ugyanakkor kiegészítője lehet nem édes desszerteknek egyaránt.
Érlelési információkReduktív módon. |
Hol vásárolható meg
Pannonhalmán a Főapátság és a Pincészet ajándékboltjaiban, valamint országszerte a Budapest Bortársaság Kft. által ellátott borszaküzletekben és éttermekben
Pannonhalmi Apátsági Pincészet bemutatása
A pannonhalmi monostor szerzeteseinek életét századokon át nap mint nap végigkísérte a szőlő és a bor, a második világháborút követő államosítások azonban elpusztították a közel ezer évig virágzó apátsági szőlő- és borművelő hagyományt. A közelmúlt változásai által biztosított lehetőséggel élve a Pannonhalmi Főapátság és a MKB Bank Zrt. elhatározta, hogy összefogással visszahozza nemzeti kultúránk e fontos részét. Az apátsági szőlő- és borművelő hagyomány újrateremtése a régi apátsági birtokok egy részének visszavásárlását követően a szőlőtelepítési programmal kezdődött, majd az új pince és borház kialakításával folytatódott, 2004. márciusától pedig már látogatható az újraindított Apátsági Pincészet.