Ahogy a német a fülét vakarja
WSET felsőfok, 7. óra, Németország
2016-02-22 | VinoportMilyen ember a német? Olyan, aki a bal fülét jobb kézzel, a feje fölött átnyúlva vakarja. Ez a sztereotípia gyakran elhangzik a német nyelvtanulás közben, sőt, mint most kiderült, a WSET3 tanfolyam is alátámasztja. Próbáljuk megérteni a német rendszert, vagy legalább azt, amit a borboltban állva egy-egy palack üzen nekünk.
A Vinoporton januártól több hónapon át, minden hétfőn este körbejárunk egy szakmai témát vagy egy borvidéket, éppen úgy, ahogy a Borkollégium hallgatói a Borkollégium WSET3 felsőfokú bortanfolyam esti kurzusain. A korábbi részekért ide kattintson>>
Ha nem szeretne lemaradni a további részekről, iratkozzon fel Egyperces kurzus hírlevelünkre>>
Előadó: Sánta Zoltán, AIWS és Weinakademiker, a Borkollégium lektora, társszerzője a Bortankönyv – a világ borai c. kötetnek.
A német földrajzi klasszifikáció:
A német borok címkéjén még a németek is nehezen igazodnak ki. A palackokon egyrészt találunk információt arról, hogy mekkora területről származik adott tétel:
- Anbaugebiet: ez az EU által PDO-val jelölt kategória német megfelelője, gyakorlatilag a földrajzi jelzéssel ellátott bor, Németország 13 borvidékének valamelyikéből.
- Bereich: terület az Anbaugebieten belül, borvidéki körzet.
- Einzellage és Großlage (Grosslage): terminus, amely talán csak azért van, hogy még jobban összezavarjon mindenkit. Az Einzellage egy egyedi szőlőterület, a helyi premier cru vagy grand cru. A Großlage pedig szőlőterületek összessége, akár ezer hektár is lehet. A borok minőségét tekintve a két kategória között óriási lehet a különbség, de a termelők gyakran csak a terület nevét tüntetik fel, azt már nem hogy az a kettő közül melyik kategóriába tartozik. Ráadásul előfordul, hogy egy Grosslage, és az azon belül található, kiemelkedő bort adó Einzellage neve megegyezik. Így aztán sokszor ráfázhat, aki erre az információra hagyatkozik vásárláskor.
Eredetvédett borok
Ami az EU-ban PDO, hazánkban OEM, az itt geschützte Ursprungsbezeichnung, g.U.
- Qualitätswein bestimmter Anbaugebiete (QbA): meghatározott minőségi körzet, amelyből a bor származik (chaptalizálás, a bor potenciális alkoholszintjének emelése engedélyezett).
- Prädikatswein: a szőlők csak egy Bereich-ból származhatnak (must erősítése tilos, de erjedés után Süssreserve, erjesztetlen szőlőlé használható édesítés céljából). Ezeken a borokon azt is jelölni kell, hogy a must cukortartalma szerint melyik kategóriába tartozik a hatból:
- Kabinett: a legfinomabb borok, a Kabinett rizlingek általában könnyed, magas savtartalommal, 8-12%-os alkohollal bírnak.
- Spätlese: koncentráltabb, kicsit nagyobb test, érett gyümölcsízek, száraz és édesebb is lehet.
- Auslese: válogatott, extra érett fürtökből; gazdagabb íz, néha a botritisz is megjelenik (Goldkapsel). Száraz vagy édes.
- Beerenauslese (BA): ritka, édes, drága, botritiszes jegyekkel.
- Eiswein: jégbor.
- Trockenbeerenauslese (TBA): csak a legjobb évjáratokban, csak elenyésző mennyiségben. A nemesrothadással fertőzött szemek mazsolává töpörödnek, így a rendkívül magas cukor- és savtartalmú, alkohol 8% körül alakulhat. Rendkívül magas koncentráció jellemző.
Ahr
Földrajzi jelzéssel ellátott borok
Ami az EU-ban PGI, hazánkban OFJ, az itt geschützte geografische Angabe, g.g.A. Ez a Landwein: száraz vagy félszáraz. A FN, vagyis a földrajzi jelzés nélküli borokat korábban Deutscher Tafelwein néven forgalmazták, mai nevük Deutscher Wein. Németország bármelyik részéről származhat, akár különböző régiók házasítása is lehet.
A címke egyéb részei
- Trocken: száraz
- Halbtrocken vagy feinherb: félszáraz
- Classic: legalább 12%-os alkohol, legfeljebb 15g/l cukor. Egyetlen régió egyetlen szőlőfajtából és évjáratból származó bora.
- Selection: "harmonikusan száraz", maradékcukor max 9g/l (kivéve rizling, amely max. 12g/l). A mustnak legalább egy Auslese cukortartalmával kell rendelkeznie, a bornak Einzellage-ból kell származnia.
VDP, a német első osztály
Tudja még követni? Remek, akkor folytassuk! Mindezeken felül ugyanis létezik még legjobb németországi pincészeteket tömörítő szervezet, a VDP (Verband Deutscher Prädikatsweingüter) is, illetve ennek saját jelölései.
- Erste Lage: a VDP-tagok többnyire eleve az egyes borrégiók legkiválóbb területein dolgoznak, ha viszont ezt írják adott borra, akkor elsőosztályú parcelláról van szó. A régióra jellemző szőlőfajták feldolgozása magasabb elvárások mentén. A címkén megjelenő 1-es szám és mellette a szőlőfürt az Erste Lage logója.
- Grosse Lage, nagy borok a nagy dűlőkből, a német grand cru, vagyis a dűlőkön belül a karakteres parcellákról származó száraz csúcsborok, a Grosses Gewächs (GG) Rheingau régióban Erstes Gewächs néven jelennek meg, és ezek lényegében a helyi VDP Selection borok is.
A VDP-ről és egyéni szabályrendszeréről itt írtunk bővebben>>
Szóval mi is van a német palackban?
A német borok kb. 60%-a fehér, jó eséllyel rajnai rizling vagy müller-thurgau fajtákból. (A rajnai rizlingről itt írtunk nemrég>>) A kékszőlők közül a pinot noir és a dornfelder emelkednek ki.
A számos különböző borkategória miatt a szüret gyakran bonyolult, egy-egy szőlőmunkás akár hét különböző szempont szerint is szüretelhet egyetlen idényben. A chaptalizáció valaha nagyon gyakori volt errefelé, ma már egyre kevesebb helyen használják, akárcsak a Süssreserve-et. A borvidékekről az alábbi táblázat és a Borlexikon ad információt.
Nagyobb táblázatért ide kattintson>>
Ha kíváncsi rá, milyen német borokat kóstoltunk a WSET3 kurzuson, térjen vissza hozzánk később!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
Két különleges bor a Jura borvidékről: vin jaune és vin de paille
"10 éven belül mi leszünk az új mediterráneum”
Mennyit lehet elkérni egy palack sauvignon blanc-ért?
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!